Roztroušená skleróza
Bezpečný pohyb i při spasmech

Obvykle je nedostatek pohybu výraznější u osob s autoimunitní nemocí roztroušené sklerózy než u zdravých lidí. Často důsledky fyzické nečinnosti interferují nebo zhoršují symptomy onemocnění RS. Nečinnost osob postižených RS závisí na stavu jejich choroby. Pohybová terapie MOTOmed nabízí každodenní cvičení i pro těžce imobilní pacienty. Pomocí motorem řízeného pohybu mohou pacienti s RS, ze židle nebo invalidního vozíku, provádět pohyby aktivní, s pomocí motoru nebo pasivní.

Pravidelný trénink pomocí přístroje MOTOmed může zmírnit spasticitu, uvolnit a posílit svaly, podpořit sílu a vytrvalost, zlepšit pohyblivost, příznivě ovlivnit funkci močového měchýře a střev, podpořit prokrvení nohou, rozptýlit zadržování vody v nohou a stabilizovat emoční stav. Pravidelným cvičením mohou pacienti trpící RS zmírnit (abnormální) únavu. Navíc cvičení může snížit rizika fyzické nečinnosti, těmi jsou nadváha, srdeční/oběhová frekvence, zlomeniny (pokles), diabetes mellitus a osteoporóza.

Přístroje MOTOmed jsou v Německu hrazeny zdravotní pojišťovnou. V České republice je nutné přístroje hradit z vlastních zdrojů, případně pomocí nadací a sponzorů.

Pohybová terapie MOTOmed

Pohybová terapie MOTOmed byla vyvinuta pro osoby s omezenou pohyblivostí a doplňuje fyzioterapeutická, ergoterapeutická a sportovní terapeutická opatření. Uživatelé mohou při tréniku sedět na vozíku nebo v křesle. Osoby upoutané na lůžko, využívají přístroje MOTOmed určené k provádění tréninku v leže.

Pasivní

Motorem poháněný pohyb bez vynaložení vlastních sil, se hodí zejména k regulaci svalového tonu, uvolnění svalstva, omezení spasticity, zachování pohyblivosti kloubů, lepšímu prokrvení a mobilizaci. Rychlost pasivního pohybu si určuje sám uživatel.

Asistivní

Funkce „servo“ umožňuje přístroji MOTOmed snadný přechod od pasivního tréninku k aktivnímu. Tato funkce umožňuje aktivně provádět pohyb s minimálním vyžití vlastních sil. Bez rizika přetížení, je možné zbytkové síly identifikovat a rozvíjet je.

Aktivní

Trénink pomocí přístroje MOTOmed, s jemně nastavitelnou úrovní zátěže, posiluje svaly nohou, paží a horní části těla, jakož i kardiovaskulární systém. Dochází ke značnému zlepšení síly, vytrvalosti a koordinace.

Máme zájem o více informací?