Parkinson
Forced Exercise - Nucený trénink

S konceptem terapeutického pohybu „nucené cvičení“ se dolní končetiny pacientů s Parkinsonovou chorobou pohybují výrazně rychleji, než by jim normálně dovolily symptomy jejich onemocnění. Skupina výzkumníků (Ridgel et al., 2009) z USA zjistila, že rychlost pohybu až 90 ot./min pomáhá zlepšit symptomy spojené s Parkinsonovou chorobou. Navíc bylo možné měřit významné zlepšení jemných motorických dovedností prstů o přibližně 30%.

Pravidelná pohybová terapie v kombinaci s léky je základem pro léčbu Parkinsonovy choroby. MOTOmed viva2 Parkinson má softwarově řízený motor, který umožňuje pohybový trénink s vyšším počtem otáček. Pacienti s Parkinsonovou chorobou mohou provádět pohyb buď to pasivně nebo aktivně – vlastní svalovou silou. Léčba pomocí přístroje MOTOmed viva2 Parkinson může mít pozitivní účinky na schopnost chůze, rovnováhu, akinezii, jemné motorické dovednosti a na držení těla. Pravidelná terapie s přístrojem MOTOmed viva2 Parkinson také pomáhá zlepšit příznaky spojené s Parkinsonovou chorobou, jako je třes a ztuhlost svalů.

Věděcký výzkum

Intervenční studie prokázala významné pozitivní zlepšení v motorických dovednostech (chůze) a jemných motorických dovednostech ruky u pacientů s Parkinsonovou chorobou a to během deseti týdnů nuceného cvičení pomocí přístroje (MOTOmed viva2_Parkinson).

Quelle: Laupheimer M, Härtel S, Schmidt S, Bös K. Forced Exercise – Auswirkungen eines MOTOmed-Trainings auf parkinsontypische motorische Dysfunktionen. Neurol Rehabil 2011; 17(5/6): 239-246.

 

Pohybová terapie MOTOmed

Pohybová terapie MOTOmed byla vyvinuta pro osoby s omezenou pohyblivostí a doplňuje fyzioterapeutická, ergoterapeutická a sportovní terapeutická opatření. Uživatelé mohou při tréniku sedět na vozíku nebo v křesle. Osoby upoutané na lůžko, využívají přístroje MOTOmed určené k provádění tréninku v leže.

Pasivní

Motorem poháněný pohyb bez vynaložení vlastních sil, se hodí zejména k regulaci svalového tonu, uvolnění svalstva, omezení spasticity, zachování pohyblivosti kloubů, lepšímu prokrvení a mobilizaci. Rychlost pasivního pohybu si určuje sám uživatel.

Asistivní

Funkce „servo“ umožňuje přístroji MOTOmed snadný přechod od pasivního tréninku k aktivnímu. Tato funkce umožňuje aktivně provádět pohyb s minimálním vyžití vlastních sil. Bez rizika přetížení, je možné zbytkové síly identifikovat a rozvíjet je.

Aktivní

Trénink pomocí přístroje MOTOmed, s jemně nastavitelnou úrovní zátěže, posiluje svaly nohou, paží a horní části těla, jakož i kardiovaskulární systém. Dochází ke značnému zlepšení síly, vytrvalosti a koordinace.

Máme zájem o více informací?